Otulone tory – tramwaj – zielone torowiska

profile-przyszynowe

profile-przyszynoweKraków od lat może się poszczycić najlepszą komunikacją miejską w kraju. Ale jakość tej komunikacji, to nie tylko nowoczesny tabor, punktualna realizacja rozkładów jazdy, ale także wyciszone torowiska tramwajowe. 

Komunikacja tramwajowa uchodzi za najbardziej ekologiczny rodzaj transportu zbiorowego. Wynika to nie tylko z zastępowania na ulicach miejskich kilkudziesięciu samochodów osobowych potrzebnych do przewiezienia kilkuset ludzi, ale także  braku emisji do atmosfery jakichkolwiek spalin. Jednakże istotnym mankamentem komunikacji tramwajowej jest stosunkowo duży hałas, jaki powoduje przejeżdżający tramwaj, a także drgania,  przenoszone  od torowiska na pobliskie budowle. A w takim mieście, jak Kraków, gdzie tramwaje przejeżdżają obok wiekowych zabytków, ta  wada ma szczególne znaczenie. Nic więc dziwnego, że od lat władze miasta starają się tak budować torowiska tramwajowe, by ich eksploatacja nie była uciążliwa zarówno dla mieszkańców, jak i pobliskich budowli. Na pomoc przychodzi im firma TINES, która od ponad pięciu lat w Polsce, a od roku również  w Europie Wschodniej, dostarcza kompleksowe rozwiązania stosowane i sprawdzone w  budownictwie komunikacyjnym.

Oferta firmy TINES to m.in. bezpieczne i ciche systemy konstrukcji nawierzchni kolejowych, torowisk tramwajowych, nawierzchni metra oraz torów podsuwnicowych. Skuteczna izolacja wibroakustyczna, która jest wspólną cechą oferowanych przez nią systemów i wyrobów, zapewnia istotne obniżenie poziomu wibracji i hałasu w otoczeniu tras komunikacji szynowej. Oferowane przez TINES systemy i wyroby są stosowane od wielu lat, co potwierdzają liczne realizacje, w tym m.in.  w Warszawie na Moście Poniatowskiego i na Trasie W-Z. Tym razem systemy te stosowane są przy budowie nowej linii tramwajowej w Krakowie Rondo Kotlarskie – Golikówka.

Co  ważne  TINES swym klientom, czyli firmom wykonawczym oferuje nie tylko same wyroby, ale także pełną informację techniczną, doradztwo, a także wszechstronną pomoc dotyczącą wyboru właściwego systemu i jego wdrożenia.


Jako producent nowoczesnych rozwiązań konstrukcji szynowych szczególną uwagę zwracamy na odpowiedni dobór technologii. Biorąc udział w projektach na terenach dużych aglomeracji takich jak budowa trasy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, uznajemy za priorytet zapewnienie skutecznej wibroizolacji i obniżenie poziomu hałasu w otoczeniu trasy komunikacji szynowej. Uzyskane efekty są wymierne i bezpośrednio przekładają się na podniesienie komfortu mieszkańców oraz użytkowników komunikacji szynowej. Nasze systemy mają wpływ także na estetykę torowiska i nadają mu wymiar proekologiczny. Takim przykładem mogą być torowiska „zielone”, które zwiększając biologicznie czynną powierzchnię miasta doskonale poprawiają estetykę torowisk tramwajowych.

Nowoczesne technologie wymagają jednak dużego doświadczenia i wiedzy w zakresie projektowania i montażu. Moim zdaniem, najważniejszym celem budowy nowych linii tramwajowych z zastosowaniem tak zaawansowanych rozwiązań  jest zwiększenie konkurencyjności miejskiego transportu szynowego wobec indywidualnego transportu samochodowego.

Otulone szyny

Izolacyjne profile szynowe SEDRAPUR dostosowane są do profilu szyn zarówno kolejowych jak i  tramwajowych (z rowkiem), typu przytwierdzenie szyn, rodzaju zabudowy torowiska oraz innych rozwiązań konstrukcyjnych (tory podsypkowe i bezpodsypkowe). Zapewniają one zarówno skuteczną eliminacją drgań i hałasu, jak również, pod warunkiem zastosowania profilu podszynowego, izolację elektryczną szyny, co eliminuje powstawanie tzw. prądów błądzących powodujących dewastację innych instalacji miejskich przechodzących w pobliżu torowiska. Co przy tym ważne montaż profili jest szybki i łatwy z możliwością szybkiej wymiany w przypadku mechanicznego uszkodzenia. Otulone szyny można pokrywać zarówno masą asfaltową w przypadku zabudowy torowiska w jezdni, jak również nawierzchnią trawiastą, zastosowaną w torowisku nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na Golikówkę, która w okresach wiosenno-letnich podniesie jego walory estetyczne  stanowiąc perspektywiczne rozwiązanie proekologiczne. Wszystkie profile można stosować zarówno na prostych odcinkach torów, jak również na łukach o promieniu nie mniejszym niż 25 m. Inne zalety izolacyjnych profili przy- i podszynowych, to: ciągłe sprężyste podparcie i mocowanie szyn, zapewnienie trwałości nawierzchni dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, możliwość stosowania na odcinkach, na których występują zwrotnice i rozjazdy, możliwość dostosowania elementów do wymaganej długości, odporność wyrobów na promieniowanie UV oraz działanie wody, możliwość montażu w różnych warunkach atmosferycznych, możliwość recyklingu.

Systemy izolacji torowisk oferowanych przez TINES, to nie tylko torowiska tramwajowe, ale także tory metra i nawierzchnie  kolejowe. Wśród obiektów, którymi firma może sie pochwalić jest przejazd kolejowy w ulicy Łokietka w Krakowie będący przez lata jedną z największych uciążliwości korzystających z niego kierowców, mimo ciągłych remontów i napraw. Zastosowanie zintegrowanej nawierzchni torowo-drogowej zlikwidowało dotychczasowe kłopoty kierowców i ograniczyło do minimum koszty utrzymania przejazdu.

Źródło: Builder